Co znamenají hotelové hvězdičky

Nejsou HVĚZDY JAKO HVĚZDY


Z hlediska počtu hvězdiček je nutné rozlišovat ty hotely a penziony, které se k dobrovolné certifikaci Hotelstars přihlásí, od těch ostatních, kteří se sice na fasádě a ve svých prezentacích pyšní určitým počtem hvězdiček, ale už negarantují, podle jakého systému se označují, a tím pádem negarantují jasné a transparentní služby. Proto se velmi často stává, že tzv. 4* hotel má vybavenost a rozsah služeb sotva na úrovni 2*, a tím dochází k neinformovanosti a nesprávné interpretaci hodnocení ubytovacích zařízení. Označení prostřednictvím hvězd tak není spojováno s jasnými pravidly pro jejich udělení, hosté nevědí, jak klasifikace funguje a co garantuje, což v důsledku vede ke zvyšování nespokojenosti a počtu stížností na neodpovídající úroveň ubytovacích zařízení, často právě v návaznosti na neoprávněné počty hvězd.

Klasifikace Hotelstars má za cíl především sjednocení kritérií hotelových služeb pomocí jednotné metodiky a využití společného marketingu při propagaci certifikovaných zařízení. Hotelová klasifikace má celkem 270 hodnotících kritérií (pro penziony je to 181 kritérií), která vznikla na podkladu průzkumů očekávání  hostů a potřeb trhu. Systém se opírá o povinná kritéria a dobrovolně volitelné požadavky.

Ilustrační fotografie pokoje.

Hledáte-li ubytování v České republice, doporučujeme vybírat takové hotely a penziony, které jsou označeny na vchodu oficiální nálepkou, deklarující počet hvězd a nesoucí loga  Asociace hotelů a restaurací České republiky a CzechTourism. Jejich úplný seznam naleznete na stránkách www.hsukatalog.cz.

Certifikát Hotel Garni *** Certifikát Penzion **** Certifikát Hotel Superior *****

Asociace hotelů a restaurací České republiky spolu se svou evropskou zastřešující organizací HOTREC pracují na podpoře tohoto systému OFICIÁLNÍ JEDNOTNÉ KLASIFIKACE UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ ČR, který v Čechách funguje na dobrovolné bázi, již od roku 2004. Materiál Oficiální jednotné klasifikace vznikl ve spolupráci AHR ČR a za podpory MMR ČR a agentury Czech Tourism.

Začátkem roku 2010 vznikl nový systém přidělování hvězdiček, kdy hotelové asociace 7 zemí EU založily unii HOTELSTARS UNION /HSU/.

Počet členských zemí se za dobu svého fungování rozšířil již na 17. V současné době aplikuje těchto 17 evropských zemí společná kritéria v udělování hvězdiček: Německo, Rakousko, Švédsko, ČR, Maďarsko, Švýcarsko, Nizozemí, Lucembursko a pobaltské země - Litva, Lotyšsko a Estónsko. V roce 2012 se přidala Malta, v roce 2013 Belgie, Dánsko a Řecko a v roce 2015 Lichtenštejnsko. V roce 2017 se připojilo Slovinsko. Vstup dalších zemí je již v jednání (vážný zájem má Itálie, Irsko, Island nebo např. Polsko).
Nesporným přínosem je podpora certifikace HSU ze strany Evropského parlamentu, Ministerstva pro místní rozvoj a České centrály cestovního ruchu Czech Tourism.JAK CERTIFIKACI ZÍSKAT? Dovíte se v sekci Často kladené otázky.